Cinema City Škoda 4DX™ – czy warto?

cinemacity

Czy efekty specjalne w kinie stymulują odbiór filmu, czy raczej w nim przeszkadzają? Czy film, który sam w sobie ma ich w nadmiarze, powinien być oglądany w warunkach wzmacniających wrażenia? A może to pytanie powinno być zadane inaczej: czy wybierając się do kina, chcemy czuć się częścią opowiadanej historii? Jeśli odpowiedź na nie brzmi „tak”, to technologia Škoda 4DX™ może być dokładnie tym, czego szukasz. O ile tylko…

 

… lubisz, gdy przeszkadza ci się w czasie oglądania filmów. Zabawny rozpraszacz – tak nazwałabym salę Cinema City Škoda 4DX™, w której na zaproszenie Cinema City miałam okazję zobaczyć widowiskowy film Ridleya Scotta Exodus: Bogowie i królowie. Przeżycie przypominające trochę emocje towarzyszące kontaktowi z nową zabawką: ciekawe, absorbujące, intensywne i śmieszne, chwilami zupełnie odwracające uwagę od tego, co dzieje się na ekranie. Na szczęście – tylko na ułamki sekund.

 

O co właściwie chodzi? Škoda 4DX™ to rewolucja w świecie kinowych technologii, porównywalna do tej, która dziś umożliwia nam oglądanie filmów w trójwymiarze. Tu film odbieramy właściwie wszystkimi zmysłami, nie tylko widząc i słysząc, co dzieje się z bohaterami, ale i odczuwając to, co oni. Służą temu najpierw ruchome fotele, poruszające się w trzech trybach: kołysania, falowania i wznoszenia. Dla przykładu w filmie Ridleya Scotta takie bodźce były uruchamiane w scenach jazdy konno – im szybciej galopował jeździec, tym takie wibracje były silniejsze. Przy czym – co ważne dla osób obawiających się o swój żołądek – nie jest to ruch tak intensywny, by wywołał mdłości czy złe samopoczucie, tym bardziej, że ruch nie trwa dłużej niż kilka sekund (cyklicznie).

 

1149_l

W zagłówkach foteli, jak widać na załączonym zdjęciu, umieszczone są otwory, których fachowej nazwy, niestety, nie mogę znaleźć. To najsłabszy element tej technologii. Z otworów tych podczas scen akcji wypuszczane jest powietrze – jest to nagły, niespodziewany efekt, przypominający psiknięcie. Ponieważ otwory umieszczone są tuż przy uszach (przy moim wzroście tuż nad uszami) ich aktywacja jest zawsze silnie odczuwalna i może wywołać podskoczenie na fotelu. W Exodus efekt ten był stosowany m.in. w scenach strzelania z łuku, a ponieważ scen tych było sporo, efekt okazał się mocno irytujący (ja w pewnym momencie zsunęłam się i oglądałam film na pół-leżąco, bo świszczało mi już w uszach od tych psików).

 

Ruchome fotele to jednak tylko przystawka w stosowanych w nowej sali Cinema City efektach. Kolejnych jest jeszcze aż 8 i w większości gwarantują bardzo ciekawe doświadczenia. Efekty te nazywane są nie bez powodu środowiskowymi – symulują one wrażenia, jakie powinny dostarczać nam bycie w określonych na ekranie okolicznościach. I tak gdy jesteśmy poza budynkami odczuwać powinniśmy wiatr i podmuchy powietrza – na sali w postaci silnego nawiewu z klimatyzacji i umieszczonych z tyłu fotela nawiewów. W lecie zapewne zbawiennych, zimą dla niektórych trochę zbyt silnych (wskazówka dla takich zmarzluchów jak ja: apaszka lub szalik rozwiążą sprawę).

 

wiatr

Wraz z podmuchami powietrza nie raz i nie dwa do naszych nozdrzy dobiega zapach. To zdecydowanie jeden z najciekawszych i najodważniejszych efektów Škody 4DX™. W widowisku Scotta ilustrował on sceny drastyczne – rozkład trupów, ale wydzielający się w sali zapach nie był nie do zniesienia. Był nieprzyjemny, odczuwalny, ale dość szybko się ulatniał, nie zakłócał więc w żaden sposób odbioru filmu. Ciekawi mnie, czy zawsze jest generowany zapach przykry, czy może w sali jest szansa poczuć coś naprawdę miłego.

 

Stroboskopy – nowy dla mnie zupełnie termin, z którym nigdy nie miałam w kinie do czynienia, to nic innego jak nagłe błyski, „flesze” pochodzące z umieszczonych na bocznych ścianach sali reflektorów. Efekt idealnie sprawdzający się w scenach pogodowych anomalii i tak też ozdobił odbiór burzy w oglądanej interpretacji historii Mojżesza. Ciekawy, nagły, faktycznie zbliżający do bohaterów, dla wrażliwych na intensywne światło może być jednak zbyt oślepiający.

 

Efekt mgły trochę na wyrost wiąże się wyłącznie z tym zjawiskiem atmosferycznym, bo oprócz ilustracji scen zabielonych tymi zawieszonymi w powietrzu kroplami wody efekt ilustrował również np. kurzawy piasku i dym. Najbardziej widoczny (ustawione po obu stronach ekranu generatory) i sztuczny efekt (głośne „syczenie”), ale – o, dziwo – całkiem nieźle harmonizujący z obrazem.

 

mgła

I woda. A konkretnie mgiełka z delikatnymi, odczuwalnymi na skórze kroplami, wydobywająca się z otworów umieszczonych w tylnej części fotela (oczywiście tego przed nami). Towarzysząca scenom deszczu, burzy i na przykład przejściu przez Morze Czerwone, jeśli akurat oglądamy Exodus: Bogowie i królowie:) Bardzo przyjemne wrażenie i udany zabieg.

 

Większość tych efektów generuje miłe wrażenia. Widziałam, że pozostali widzowie (a było ich całkiem sporo jak na tę 140-osobową salę) reagowali pozytywnie. Nawet siedząca obok mnie z rodzicami 5-latka zniosła seans spokojnie (dzieci do lat 7 mogą wejść do Škody 4DX™ tylko pod opieką dorosłych, ale decydujące znaczenie, moim zdaniem, jak zawsze powinna mieć tematyka filmu – w tej sytuacji mała przyznała po filmie, że historia jej się podobała, choć chwilami była „tloske stlasna”, co przy oglądaniu masy trupów, tonących w morzu żołnierzy i konsekwencji egipskich plag jakoś mnie nie dziwi). Największą wadą takiego seansu – oprócz tych okropnych, psikających za uszami otworów) – może być tylko efekt rozpraszania. Przy tak długim seansie jak Exodus (ponad 2h) nie jest to może tak odczuwalne, bo po pierwszej godzinie do efektów można przywyknąć, a przede wszystkim – przewidzieć je, ale przy krótszych może już przeszkadzać. Choć, obserwując repertuar Cinema City Škoda 4DX™ widzę, że filmy w tej technologii to większe i dłuższe widowiska (HobbitExodusJupiter: Intronizacja), więc nie powinno być dużego problemu.

 

A, i najważniejsze: cena. Koszt takiej atrakcji nie jest najmniejszy, choć widząc czasem, ile wydają w kasie moi współodbiorcy filmu (bilety normalne + zestawy barowe), może i nie jest to wygórowana cena. W dzień powszedni bilet normalny kosztuje 40 zł, seniorzy płacą 2 zł mniej, a studenci i uczniowie – 37 zł. Cena z okularami, ale jeśli już takowe macie (okulary 3D w technologii Master Image, używane w normalnych seansach 3D w Cinema City), to 3 zł zostaje w kieszeni. To są ceny krakowskie, w warszawskiej Škodzie odrobinę drożej (2-3 zł). Jak na razie to jedyne lokalizacje Škody 4DX™ w Polsce.

 

Czy warto? Szczerze – warto taki seans przeżyć przynajmniej raz. Zobaczyć, poznać, doświadczyć. I zdecydować – czy to dla mnie, czy jednak efekty odwracają uwagę od filmu zbyt mocno, by w skupieniu go odebrać. Natomiast dla fanów nowych technologii i dzieciaków to zdecydowanie strzał w dziesiątkę.

 

16 myśli nt. „Cinema City Škoda 4DX™ – czy warto?

 1. Byłem z żoną na filmie Player One w 3D na sali 4DX .film rewelacja.efekty sali 4dx super pasujące do obrazu Spielberga…natomiast jaki xxuj projektant i kto dał na to certyfikat żeby schody były na środku sali tam gdzie są najlepsze miejsca do oglądania i odsłuchu…takie rozwiązanie tylko w Bydgoszczy czy jeszcze gdzieś spierdxlili salę… najlepsz efekt 3D -jeżeli chodzi o odległość siedzeń to 4 lub 3 rząd Cinema City Bydgoszcz sala13.

 2. Cześć. Dzięki za recenzje. Zgadzam się z Klapserką. 4DX można traktować jedynie w kategoriach ciekawostki. Wczoraj oglądałem Rouge 1 w Arkadii i nie mogę zaliczyć tego seansu do udanych – nawet jako fan SW. Imho efekty- szczególnie ruchowe- w 4DX powinny być wkomponowane wyłącznie w sceny FPP, bo inaczej odczucie jest co najmniej dziwne. Strzalow sprężonym powietrzem w tył głowy w trakcie strzelaniny na ekranie, w ogóle nie jestem w stranie zaakceptować.
  Lubię nowe technologie, ale pod warunkiem ze są użyteczne. Pozdrawiam.

 3. Strasznie jestem ciekawa :) może jako pracownik Cinema city dostanę jakąś zniżkę ;) Dziś mój kumpel z Bydgoszczy idzie na otwarcie, potem będzie się dzielił wrażeniami

 4. Kiedyś byłam ciekawa tego wynalazku. Dzięki Tobie moja ciekawość została zaspokojona i właściwie nie czuję potrzeby przetestowania go na sobie. Inna sprawa, że w Lublinie takiej sali nie uświadczymy i wątpię by drugie kino CC miało ten stan zmienić.

  Ale, ale… Pięciolatka na „Exodus”? o.O

  • Może być ciężko, bo jednak potrzeba na taką salę trochę miejsca – a nie każda galeria handlowa (bo w większości przypadków tam sa lokowane kina CC) może sobie na to pozwolić.

   Gdzie w Lublinie będzie drugie CC?! Wiem, że Plaza była zawsze oblegana, więc jestem ciekawa, czy też gdzieś w centrum, czy idą w kierunku Kaliny i Czechowa, tak jak Multi (jak w ogóle radzi sobie Multikino w Lublinie)? Wybacz grad pytań, ale mieszkałam tam jakiś czas i chętnie sie dowiem, co nowego w temacie:)

   • O, widzę, że jesteś zorientowana w Lublinie. ;)

    Z tego co się orientuję to drugie CC ma być ulokowane w Atrium Felicity na Witosa. Kiedy to się stanie czy w ogóle – czas pokaże. W Multikinie nie byłam, ale ma tak dobrą lokalizację (Galeria Olimp to już moloch), że musi radzić sobie świetnie. Myślę, że Lublin może postawić sobie jeszcze tylko 1 wielkie kino – na południu miasta.

    Ja mieszkam w Świdniku i na miejscu mam małe kino, że nie jeżdżę do Lublina, chyba, że na zaproszenie dystrybutora. Po prostu mi się nie kalkuluje. ;)

    • No, tak. Jeśli docierają do Ciebie ważniejsze tytuły, to faktycznie nie opłaca się jeździć do Lublina.

     Ja właśnie mieszkałam na południu miasta i wiem, że tam się też mocno wszystko rozwija, buduje, ale żeby aż kino – no, byłoby ciekawie, nie powiem:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.