The best of Hans Zimmer – cz. I

Muzyka filmowa towarzyszy mi każdego dnia. To z nią jadę autobusem do pracy, to przy jej brzmieniach wykonuję codzienne obowiązki i to jej przysłuchuję sie, gdy wieczorami udaję się do kina lub włączam film w domowym zaciszu. Jak każdy fan określonego gatunku muzycznego, mam swoich ulubieńców – kompozytorów, których uważam za geniuszy w tej dziedzinie i ludzi, bez których moje życie byłoby zwyczajnie uboższe. Hans Zimmer jest właśnie jednym z nich.
 
Jako twórca muzyki do arcydzieł amerykańskiego kina zapisał się na trwałe na kartach historii kinematografii i muzyki filmowej, a dzięki swoim epickim kompozycjom stał się też najbardziej znanym i rozpoznawalnym nawet przez laików kompozytorem muzyki filmowej na świecie. To on jest autorem wspaniałych i zapamiętywalnych tematów z Rain ManaGladiatoraPiratów z Karaibów, Batmana i Sherlocka Holmesa, które nawet po wielu latach i w zupełnym odłączeniu od obrazów, które ilustrowały, wyzwalają kaskady emocji – od wzruszenia, przez śmiech, aż po trwogę. Część z nich to utwory smutne, pełne nostalgii i patosu, inne opierają się na przerażających, konfundujących brzmieniach, jeszcze inne bawią, rozchmurzają, są tak pozytywne i przewrotne, jak bohaterowie, do których są przypisane.

 

Doświadczając tych wszystkich emocji niemal każdego tygodnia, gdy słucham ścieżek dźwiękowych Hansa, przeżyłam niewyobrażalną radość, gdy dowiedziałam się, że zgodnie z moimi cichymi marzeniami, Hans Zimmer będzie gościem tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Z tej okazji – zanim obejrzę Gladiatora z muzyką na żywo w jego obecności i posłucham suity z Incepcji, z którą przyjedzie do Polski – postanowiliśmy z Szymalanem, autorem bloga Filmowe Konkret-Słowo, popełnić kolejny już w ramach naszej współpracy wpis muzyczno-filmowy, tym razem podsumowujący dyskografię niemieckiego kompozytora.

 

Poniżej znajdziecie najlepsze naszym zdaniem utwory skompowane przez Hansa Zimmera, uszeregowane chronologicznie, bo nie sposób wybrać spośród nich najlepsze. Dziś – pierwsza część, druga – za tydzień o tej porze wraz z kompletną playlistą YT, byście mogli w szybki i łatwy sposób przesłuchać całego zestawienia:) Miłego słuchania!

 
„Leaving Wallbrook /On the Road” (Rain Man, 1988) 
 
Posłuchaj
 
„End Title” (Wożąc panią Daisy, 1989) 
 
Posłuchaj
 
„Show Me Your Firetruck” (Ognisty podmuch, 1991) 
 
Posłuchaj
 
„You’re So Cool” (Prawdziwy romans, 1993) 
 
Posłuchaj
 
„This Land” (Król Lew, 1994) 
 
Posłuchaj
 
„Roll Tide / Hymn” (Karmazynowy przypływ, 1995) 
 
Posłuchaj
 
„Hummell Gets The Rockets” (Twierdza, 1996) 
 
Posłuchaj
 

„As Good As It Gets” (Lepiej być nie może, 1997)
 
Posłuchaj
 
„Goodbye Brother” (Książę Egiptu, 1998) 
 
Posłuchaj
 
„Journey To The Line” (Cienka czerwona linia, 1998) 
 
Posłuchaj
 
„Injection” (Mission: Impossible 2, 2000) 
 
Posłuchaj
 
„Now We Are Free” (Gladiator, 2000
 
Posłuchaj
 
Tennessee” (Pearl Harbor, 2001) 
 
Posłuchaj
 
Leave No Man Behind” (Helikopter w ogniu, 2001) 
 
Posłuchaj
 
Let Me Home Be My Gallows” (Hannibal, 2001) 
 
Posłuchaj
 
The Well” (The Ring, 2002) 
 
Posłuchaj
 
Way Of The Sword” (Ostatni samuraj, 2003) 
 
Posłuchaj
 
Roy’s Rules” (Naciągacze, 2003) 
 
Posłuchaj
 
Kopano Part III – The Journey” (Łzy słońca, 2003) 
 
Posłuchaj
 
Zapraszam również do kolegi, u którego przeczytacie kilka mądrzejszych słów wprowadzenia do twórczości Hansa Zimmera – tutaj:)

 

Źródło zdj.: pmcvariety.files.wordpress.com

 

2 myśli nt. „The best of Hans Zimmer – cz. I

  1. Kiedyś lubiłem Zimmera, szczególnie jego z muzyka z filmów sensacyjnych jest kapitalna (Czarny deszcz, Karmazynowy przypływ, Twierdza), ale mam wrażenie że ostatnio coraz bardziej się powtarza i już mnie tak nie zachwyca jak kiedyś.
    Warto by jeszcze odnotować, że utwór „You’re So Cool” z Prawdziwego romansu to adaptacja, a nie oryginalny utwór Zimmera. W oryginale kompozycja nosi tytuł „Gassenhauer”, zaś jej autorem jest Carl Orff. Wykorzystał ją Terence Malick w filmie „Badlands” (1973), który inspirowany jest tą samą historią pary morderców co True Romance.

    https://www.youtube.com/watch?v=-CxCQlYDxpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.