Klapserka Bez kategorii Kino skandynawskie – filmy warte obejrzenia

Kino skandynawskie – filmy warte obejrzenia

Kino skandynawskie stało się jakimś określeniem na manifestację wszystkich filmów pochodzących z krajów Skandynawii. Coraz więcej produkcji z tych rejonów trafia do sal kin i jest dostępne dla szerszej publiczności. Nie da się ukryć, że kina skandynawskiego nie można pomylić z czymkolwiek innym. Filmy te charakteryzuje silny temat społeczny, ciekawa narracja oraz bohaterowie godni uwagi. Prezentowane historie najczęściej odbijają stosunek ludzi do wspólnoty, godzenie się z tradycjami i wierzeniami oraz ich próba odnalezienia swojego miejsca na świecie.

Jeśli chodzi o filmy skandynawskie warto polecić przede wszystkim „Trouble” (2019) – obraz oparty na artystycznym stylu reżyserki młodego pokolenia. Historia oparta jest na relacji między dwoma chłopcami z północnej Szwecji, którzy uciekają przed trudną sytuacją w domu, aby odnaleźć siłę do pokonania nadciągających trudności. Reżyserka Malin Lindgård skupia się tutaj na naturalistycznym portrecie norweskiego życia codziennego i nieskończonym pięknie natury. Innym filmem, który warto obejrzeć jest „Dziecko” (2020) – poruszające studium relacji miasta i przyrody oraz konfliktu między ich rozmaitymi ideologiami, moralnościami i systemami wartości. Autorefleksyjny i zaskakująco sentymentalny obraz uderza w samo sedno słabości natury ludzkiej i filozofii post-industrialnego życia.

Wszystkie te powyższe filmy stanowią wspaniałe połączenie fabuły, tematyki i estetyki skandynawskich produkcji filmowych. Są one równocześnie nowatorskie a zarazem stonowane oraz charakteryzuje je bardzo realistyczny portret społeczeństwa. Dlatego też jest to gatunek filmowy idealnie pasujacy do ogladania każdego rodzaju folkloru i duszy narodowej Skandynawii.

Kino skandynawskie oferuje nam szeroki wybór oryginalnych i wciągających filmów. Historie i główni bohaterowie tych przepięknych filmów charakteryzuje niezwykła wrażliwość, pomysłowe sceny i odważne wątki. Te filmy często trzymają tajemnicę do ostatniej sceny!

Warto obejrzeć słynne wśród kinomaniaków „Kjæresten min” z 2018 roku. To pełna pasji historia o szwedzkiej studentce, Charlotte , która zakochuje się po uszy w sprytnym kobiecie o imieniu Misaki. Nastroje tego filmu, melancholijne ballady i wspaniałe role palce aktorów dają mu wyjątkowo piękny klimat.

Kolejnym godnym polecenia filmem jest „Killer Speech”. Ten thriller psychologiczny opowiada inhrumacyjną historię młodego pracownika biurowego, Lucasa, który uczestniczy w tajemniczej sesji coachingowej prowadzonej przez bezlitosnego szerbym spekulanta. I choć film jest przerażający, skupia się na wielowymiarowych emocji bohatera i powoli odsłania jego wewnętrzną dramat.

Skandynawskie filmy zawsze dostarczają nam widzom doskonałe pozytywne wrażenia i zostawiają silne przesłanie na całe życie. Dlatego jeśli szukasz nieco odmiennego kina i doświadczenia intelektualnog – polecam Ci aby spróbować substancji filmu skandynawskim!

Kino skandynawskie od lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. To doskonała okazja, aby przeniknąć w głąb psychiki człowieka i doświadczyć wielkiego kunsztu oraz wrażliwości artystycznej, stojących za produkcjami z tego regionu.

Jednym z przykładów takiego eksplorowania ludzkich relacji jest szwedzki film „Persona” Ingmara Bergmana. To dzieło, które wywoła u widza ogromne emocje i dotknie go głęboko. Innym znakomitym filmem będzie „Pierwszy człowiek”, efektowny portret postaci Laurii Linney, aktorki skandynawskiej pochodzenia.

Dla fanów dramatów polecam produkcję Jonas”a Torgersen’a, nagrodzonego w 2009 roku Berlinale Księgowego pertraktu. Ten film o miłości i rozczarowaniu mocno poruszy każdego, kto zechce go obejrzeć.

Kino skandynawskie oferuje również większy dystans i powiew śnieżnej bieli dzięki produkcjom Mari Strömmer Udahl, którego najnowszy wielbiony film „Sune i Pszczoły” stanowi doskonałe połączenie elementów komediowych oraz uroczych obrazów ze skandynawskich lasów.

Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem unikalnego aspektu tworzenia filmów, spróbuj obejrzeć filmy skandynawskie. Na pewno dostarczą Ci one mnóstwa rozrywki!

Related Post